Pielęgnacja skóry po zabiegu laserowym

Zabiegi laserowe to jedna z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu medycyny estetycznej. Pozwalają one na regenerację skóry, jej odmłodzenie, a także redukcję blizn i innych niedoskonałości. W klinice medycyny estetycznej ESTELL w Warszawie popularnością klientek cieszą się zwłaszcza zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2. Są one bezpieczne i skuteczne, ale dla jak najlepszych efektów konieczna jest odpowiednia pielęgnacja twarzy po zabiegu. Na czym powinna ona polegać?

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest laser frakcyjny CO2 i jakie ma zastosowanie w medycynie estetycznej,
  • jak wygląda skóra po zabiegu laserowym i jakie objawy nie powinny niepokoić,
  • jak przyspieszyć gojenie po laserze frakcyjnym.

Laser frakcyjny CO2 to urządzenie z bardzo szerokim zastosowaniem we współczesnej medycynie estetycznej. Emitowana przez laser energia powoduje tworzenie się w skórze niewidocznych gołym okiem mikrouszkodzeń. Wpływa to na skórę na kilka sposobów. Po pierwsze – od razu przyspieszają naturalne procesy regeneracji organizmu. Mikrouszkodzenia są bowiem dla niego sygnałem, by wzmóc produkcję zdrowych, nieuszkodzonych komórek skóry. Po drugie – energia lasera stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych m.in. za jędrność i elastyczność skóry. Po trzecie – impulsy energii laserowej wnikają w głębsze partie skóry właściwej, pobudzając jej odnowę.

Odnowa i pielęgnacja twarzy – laser frakcyjny CO2 w medycynie estetycznej

Istnieje naprawdę wiele wskazań do zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2. Stosuje się je u osób z pierwszymi oznakami starzenia, skórą zniszczoną, zmęczoną i poszarzałą, z przebarwieniami, bliznami czy nierównomiernym kolorytem. Dopasowana do potrzeb seria zabiegów pozwala m.in. na:

  • wyraźne odmłodzenie skóry,
  • poprawę jej jędrności i gęstości,
  • redukcję oznak starzenia,
  • zwężenie rozszerzonych porów,
  • redukcję blizn,
  • ujednolicenie kolorytu.

Choć wykonywane przez specjalistów zabiegi laserem frakcyjnym CO2 są ogólnie bezpieczne, to jednak wymagają odpowiedniego postępowania już po zakończeniu całej procedury, tak aby nie pojawiły się skutki uboczne, a efekty końcowe były naprawdę spektakularne.

Laser frakcyjny – pielęgnacja po zabiegu

Warto pamiętać, że skóra po zabiegu laserowym nie od razu jest idealnie piękna. Bezpośrednio po jego zakończeniu jest bowiem mocno rozgrzana, zaczerwieniona, czasem nawet obrzęknięta. Możliwe jest również delikatne sączenie się płynów fizjologicznych. Po 2-3 dniach rumień i obrzęk ustępują, a na powierzchni twarzy pojawia się cienki strup, który przez kilka kolejnych dni łuszczy się i odpada.

Zarówno bezpośrednio po zabiegu laserowym, jak i w ciągu kilkunastu kolejnych dni ważna jest odpowiednia pielęgnacja twarzy. W ciągu pierwszych 12, a najlepiej 24 godzin twarzy najlepiej w ogóle nie myć, a przez kolejne 2-3 dni lekko przepłukiwać letnią wodą lub delikatnym płynem micelarnym. Przy osuszaniu nie wolno pocierać twarzy – najlepiej po prostu przyłożyć do niej miękki ręcznik papierowy albo chusteczkę. Przez kilka należy również zrezygnować z jakiegokolwiek makijażu.

Jaki krem po laserze?

Czy można bez obaw sięgać po krem lub maść po zabiegu laserowym? Owszem, pielęgnacja twarzy powinna uwzględniać stosowanie produktów tego typu – powinny one mieć lekką, nietłustą konsystencję i działanie nawilżające, chłodzące lub kojące. Mogą zawierać np. ekstrakty z aloesu, nagietka albo brzozy.

Po zabiegu laserowym warto sięgnąć po kremy ESTELL – kosmetyki stworzone do profesjonalnej pielęgnacji skóry w warunkach domowych. W szczególności polecany jest krem ESTELL HQ4 po zabiegu – zawierający m.in. alantoinę, panthenol, witaminę E, olejek macadamia oraz kwas hialuronowy, dzięki czemu ma właściwości przyspieszające gojenie i łagodzące stany zapalne, a także nawilżające i ochronne.

Redakcja przyjaznadrogeria.pl