Zastosowanie technologii laserowej w stomatologii

Czy stomatologia i lasery to dobre połączenie? Od wielu lat jest to coraz prężniej rozwijająca się gałąź medycyny. Stomatolodzy na całym świecie korzystają z laserów w swojej pracy już od 1994 roku. Choć technologia laserowa nie jest jeszcze tak powszechna, jak życzyliby sobie tego jej entuzjaści, niektórzy specjaliści z powodzeniem stosują takie narzędzia, jak laser erbowy, czy diodowy laser gabinetowy. Sprawdźmy, do czego dokładnie są wykorzystywane lasery stomatologiczne.

Leczenie próchnicy zębów

Jednym z głównych obszarów wykorzystania laserów stomatologicznych jest próchnica zębów. Zajmowanie się próchnicą zębów ma ogromne znaczenie dla zdrowia pacjentów, a lasery odgrywają w tym temacie znaczącą rolę. Lasery stomatologiczne mogą nie tylko wykrywać ubytki u pacjentów, ale są w stanie usunąć każdą próchnicę w problematycznym zębie, a nawet przygotować szkliwo do przyszłego wypełnienia ubytku.

Leczenie chorób dziąseł

Poza próchnicą zębów, choroby dziąseł są kolejnym poważnym problemem zarówno dla pacjentów, jak i dla dentystów. Laser medyczny może przekształcać dziąsła, co znacznie zmniejsza stan zapalny dziąseł. Dzięki temu bakterie mogą być usuwane podczas zabiegów kanałowych, co zmniejsza stan zapalny oraz szanse na zakażenie.

Przeprowadzenie biopsji lub usuwanie zmian chorobowych

Innym zastosowaniem laserów w stomatologii jest ich zdolność do usuwania tkanki na wiele sposobów. Dotyczy to usuwania zmian w jamie ustnej w celu złagodzenia bólu wywołanego przez rany i zimno, wykonywanie biopsji oraz usuwanie łagodnych guzów jamy ustnej. Wszystkie te aspekty mają pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, dlatego lasery stomatologiczne stanowią ogromny postęp w tej dziedzinie.

Wybielanie zębów

Lasery są stosowane w tej części procesu wybielania, w której ciepło lasera aktywuje nadtlenek roztworu wybielającego nakładanego na zęby pacjenta. Użycie lasera służy do przyspieszenia zabiegu wybielania.

Odsłanianie zębów mądrości

Skoro lasery są w stanie usuwać tkanki, dzięki nim jest możliwe oczyszczanie tkanki blokującej zęby mądrości. Po usunięciu tych tkanek dentyści mogą łatwiej przystąpić do usuwania ósemek.

Inne sposoby wykorzystania laserów przez stomatologów

Lasery są jeszcze w stosunkowo wczesnym stadium rozwoju w dziedzinie stomatologii. Mimo to kolejne sposoby ich wykorzystania obejmują:

  • Usuwanie fałdów w tkankach miękkich jamy ustnej, spowodowanych przez protezy.

  • Wydłużanie koron pacjentów.

  • Leczenie ograniczonego przemieszczania języka.

  • Zmiana kształtu dziąseł pacjenta.

  • Wyeliminowanie tkanki gardła odpowiedzialnej za bezdech senny.

  • Regeneracja uszkodzonych nerwów.

Wszystkie te zastosowania są kolejnymi przykładami różnorodnych możliwości laserów. Z niecierpliwością czekamy na więcej zastosowań w stomatologii w najbliższej przyszłości!

Lasery stomatologiczne znajdziesz w sklepie dla profesjonalistów: https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/sprzet-stomatologiczny/lasery.html.

Materiał zewnętrzny

Redakcja przyjaznadrogeria.pl