Wiosenne porządki w szafie

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Warto więc pomyśleć o porządkach nie tylko w ogrodzie i domu, ale też we własnej szafie. Odświeżenie garderoby przed nowym sezonem sprawi też, że przy okazji zrobimy porządek w szafie.

Porządek w szafie

Mamy w szafach wiele ubrań sezonowych i często ubieramy je tylko zimną, na wiosnę, latem czy jesienią, więc przed każdą zmianą pory roku zaglądamy do szaf, by je trochę przewietrzyć. Przewietrzenie i porządek w szafie to podstawa do tego, by wiedzieć co w tej szafie się kryje. Często zapominamy, co kupiliśmy w poprzednim sezonie i jeśli nie przeglądamy zawartości naszych szaf, nie wiemy co tak naprawdę mamy. Porządek w szafie raz na sezon warto zrobić, bo unikniemy wtedy niepotrzebnych zakupów. Chociaż dla kobiety nigdy nie ma niepotrzebnych zakupów. Zawsze znajdzie się pretekst, by do szafy dorzucić coś nowego.
Wiosna jednak zawsze skłania do porządków i może choćby własnie dlatego, że nadeszła ta pora roku, powinniśmy przeprowadzić porządki również w naszej szafie. Pomoże nam to też znaleźć rzeczy, których już nie używamy, a mogą się komuś przydać. Cały rok prowadzone są zbiórki odzieży dla potrzebujących, więc może warto ubrania, które nam się nie podobają przekazać dla organizacji pozarządowych? Nie trzeba martwić się w jaki sposób oddać używaną odzież, bo w wielu miejscowościach mamy szafy, do których można włożyć taką odzież, ale też firmy jeżdżą po miejscowościach i zbierają odzież wystawioną przed dom.
Porządek w szafie może też nas skłonić do sprzedaży niepotrzebnych już nam rzeczy, które są w dobrym stanie albo też markowe, a nam już się opatrzyły. Mamy teraz wiele możliwości sprzedaży odzieży używanej. Internet oferuje nam różne platformy sprzedażowe – Allegro, Vinted czy LESS i wiele innych, więc tak naprawdę na porządkach możemy jeszcze zarobić. Ludzie poszukują markowych ciuchów w niższych cenach i nie przeszkadza im, że dana rzecz była już używana, oczywiście, jeśli nie jest zniszczona.
Takie odświeżenie szafy pomaga też oczywiście w wyrzuceniu wszystkich roztoczy, grzybów i innych (niestety) występujących w naszej szafie żyjątek. Porządek w szafie jest ważny, dla alergików, gdyż w niej potrafi gnieździć się wiele uczulających nas alergenów. Wydaje nam się, że ubrania są czyste, bo uprane i schowane do szafy, jednak poprzez samo leżenie kurzą czy wilgotnieją. W niektórych przypadkach, jeśli mamy też wilgotne mieszkanie, mogą być obleczone pleśnią.

Zapobieganie insektom

Warto pamiętać przy porządkach w szafie, by zapobiegać gromadzeniu się moli odzieżowych, które w niewietrzonych ubraniach potrafią się bardzo szybko zagnieździć. Dlatego też takie porządki i wietrzenie są wskazane przynajmniej raz w roku. Warto też zaopatrzyć się w saszetki np. z lawendą, by odstraszyła nam mole grasujące i niszczące nasze ubrania.
Porządek w szafie jest też potrzebny z jednego prozaicznego powodu – kiedy jest porządek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko znajdziemy to, czego szukamy, Warto też pamiętać, że ubrania będą mniej wymięte i nie będzie ich trzeba tak często prasować, co jest ważne, jeśli chcemy być ekologiczni w dzisiejszych czasach.

Redakcja przyjaznadrogeria.pl