Na co zwrócić uwagę podczas ustalania menu na wesele?

Wielu przyszłych nowożeńców zastanawia się, na co konkretnie zwrócić uwagę podczas ustalania menu na wesele. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami komponowania menu.

Dostosowanie menu

Wśród najważniejszych aspektów związanych z planowaniem menu weselnego można wskazać odpowiednie dopasowanie go do całej uroczystości. W przypadku organizowania wesela w eleganckim stylu warto postawić na klasyczne menu oraz tradycyjne potrawy. Natomiast podczas organizowania wesela w minimalistycznym stylu warto zdecydować się na wybór nowoczesnych dań, które na pewno zachwycą gości swoim smakiem oraz aromatem.

Różnorodność dań

Kolejną istotną kwestią związaną z wyborem menu na wesele jest różnorodność dań. Nie warto decydować się na wybór jedynie konkretnych pozycji z propozycji lokalu, a wybrać większą ich ilość. Dzięki temu każdy gość będzie miał szeroki wybór potraw i będzie miał możliwość dokonania najlepszego wyboru zgodnie ze swoimi preferencjami oraz gustem. Większa różnorodność dań będzie także lepiej prezentowała się na stole.

Szczególne potrzeby

Podczas planowania menu warto również zadbać o szczególne potrzeby swoich gości. W obecnych czasach coraz większa ilość osób przechodzi na weganizm lub wegetarianizm, co oznacza, że nie spożywają one tradycyjnych potraw. Warto przygotować coś, co będą mogły zjeść i nie będą czuć się głodne. Oprócz tego warto również pomyśleć o osobach, które zmagają się z różnymi schorzeniami. Ich dieta także powinna być skomponowana w odpowiedni sposób, dlatego powinno się unikać wyboru jedynie potraw ciężkostrawnych.

Dania dla najmłodszych

W menu weselnym warto również zadbać o dania dla najmłodszych uczestników imprezy, ponieważ zazwyczaj nie jedzą oni tradycyjnych potraw. Dania dla dzieci nie powinny być za bardzo skomplikowane, dlatego podczas ich przygotowywania warto kierować się prostotą. Dania dla dzieci powinny być lekkie i mniej przyprawione niż wersje dla dorosłych. Oprócz tego mogą być również podzielone na mniejsze kawałki, co ułatwi dzieciom jedzenie.

Kolejność dań

W przypadku planowania weselnego menu powinno się także zwrócić szczególną uwagę na kolejność serwowanych dań. Zazwyczaj jest ona identyczna, jednak warto się co do tego upewnić. Na początku wesela podawane są przystawki, a następnie dwudaniowy obiad wraz z deserem. Nieco później serwowana jest zimna płyta oraz w pewnych odstępach czasu ciepłe posiłki, które powinny być wybrane. Zazwyczaj na weselach można spotkać się z dwoma lub trzema ciepłymi posiłkami. Natomiast o północy podawany jest tort do pokrojenia przez młodą parę.

Napoje i alkohole

Wśród obowiązkowych elementów każdego wesela można wskazać także napoje oraz w niektórych sytuacjach alkohole. W tym przypadku również warto skorzystać z zasady różnorodności oraz dokonać wyboru różnych soków i napojów. Dzięki temu na pewno każdy gość będzie zadowolony oraz wybierze coś dla siebie. Natomiast w przypadku alkoholu najczęściej wybierana jest wódka oraz różne warianty wina. Piwa oraz innych trunków zazwyczaj nie spożywa się w dużych ilościach na weselach.

Wiejski stół

Bardzo dobrym urozmaiceniem menu weselnego bez wątpienia będzie wiejski stół, na którym możliwe będzie znalezienie regionalnych specjałów. Na wiejskim stole najczęściej można znaleźć wędliny, pieczywo, przetwory, a także nalewki. Można na nim również umieścić produkty własnej produkcji, na przykład pasztety, kiszonki, a także pieczywo oraz nalewki. Wiejskie stoły ze względu na specyfikę swoich produktów cieszą się bardzo dużą popularnością wśród gości na weselu.

Słodki stół

Kolejnym fantastycznym dodatkiem na weselu będzie słodki stół. Można na nim znaleźć różnorodne słodkości, takie jak ciasta, ciasteczka, babeczki, a także cake-popsy oraz inne słodycze. Na słodkim stole z powodzeniem można umieszczać desery w niewielkich słoiczkach, a także kosze z owocami, które będą stanowiły urozmaicenie tradycyjnych słodkości. Słodkie stoły, podobnie jak wiejskie, są bardzo oblegane przez gości podczas wesel.

Redakcja przyjaznadrogeria.pl