Firanki białe jak śnieg – jak wybielić firanki?

Marzeniem każdej gospodyni domowej jest posiadanie białych jak śnieg firanek. Niestety firanki poprzez długotrwałą ekspozycję na słońce żółkną lub zwyczajnie brudzą się z powodu kurzu, który jest w naszych mieszkaniach. Często zatem pada pytanie jak wybielić firanki? Mamy na to kilka sposobów – od naturalnych po wykorzystanie profesjonalnych środków dostępnych w drogeriach.

Jak wybielić firanki?

Firanki często żółkną pod wpływem światła słonecznego. Wystarczy, że wiszą w naszych oknach jeden sezon letni, a już możemy spodziewać się, że nie będą tak białe jak wtedy, kiedy je kupowaliśmy, Potrzebujemy wtedy środków, które pomogą nam doprowadzić nasze firanki do białości. Jak wybielić firanki? Możemy skorzystać z dostępnych w drogeriach środków piorących – specjalnych proszków, żeli czy chusteczek do prania białych rzeczy, ale też jeszcze bardziej specjalistycznych do prania tylko firan. Pamiętajmy też, by firan nie prać z niczym kolorowym, bo na pewno nie uzyskamy wtedy pożądanego efekty, a nawet odwrotny. Proszki do prania firan powodują, że tkanina firany będzie bielsza. Możemy też zastosować wybielacze do tkanin, jednak należy uważać na to, czy nasza firana nadaje się do prania w takich silnych detergentach. Znane są przypadki wypalenia dziur i uzyskania plam na tkaniach nieprzeznaczonych do prania silnymi detergentami, a takimi niewątpliwie są delikatne firany,
A jak wybielać firanki domowymi sposobami? Mamy tu kilka możliwości. które sprawią, że z jednej strony będziemy bardziej ekologiczni, a z drugiej pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Soda kuchenna

Jako jeden z bardzo dobrych środków wybielających możemy uznać sodę kuchenną obecną chyba w kuchni w każdym domu. Firankę można uprać w pralce w mieszance proszku do prania i sody, ale też dla osiągnięcia lepszego efektu w samej sodzie. Pamiętajmy też, że jeśli nie posiadamy czystej sody kuchennej – możemy użyć proszku do pieczenia, który również ma właściwości wybielające ze względu na zawartość sody. Roztwór sodowy będzie wtedy łagodniejszy, ale i tak uzyskamy dobry efekt. Należy wtedy też zastanowić się nad użyciem płynu do płukania tkanin, by nasze firany zyskały piękny zapach. Jeśli chcemy uzyskać dobry zapach i wybielenie za jednym razem możemy użyć soku z cytryny. Również ocet może się sprawdzić jako wybielacz, jednak zapach wypranych w roztworze octowym firanek należy zniwelować piorąc je jeszcze raz w proszku lub chociaż w płynie do płukania tkanin. Dobrym wybielaczem jest też amoniak. Dostępny w większości kuchni w naszym kraju z uwagi na jego wykorzystanie do wypieków.
Dobre efekty wybielania uzyskamy, jeśli firanki namoczymy w przygotowanych roztworach sody, proszku do pieczenia, amoniaku, octu czy soku z cytryny połączonych z wodą. Moczenie przez kilkadziesiąt minut spowoduje, że wybielacz dotrze do każdego zakamarka tkaniny i nią nasiąknie przez co lepiej się wybieli.
Jak wybielić firanki? Mamy na to kilka sposobów. Nie musimy więc lekko pożółkłych firanek od razu wyrzucać. Warto spróbować kilku sprawdzonych metod domowych, a na pewno ich efekty nas zaskoczą.

Redakcja przyjaznadrogeria.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *