Opakowania kosmetyczne ze szkła – czy kolor ma znaczenie?

Czy barwa szklanego opakowania ma wpływ na działanie kosmetyku? Czy szkło o określonym kolorze może wpłynąć na jakość przechowywanego w środku produktu? W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć sobie na te pytania. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego kosmetyki przechowuje się w szklanych opakowaniach?

Opakowania szklane są całkowicie bezpieczne dla znajdującego się wewnątrz kosmetyku. Szkło jest tworzywem obojętnym chemicznie, wobec czego nie wpływa na smak, zapach lub konsystencję produktu.

Poza tym opakowanie szklane jest dla ludzkiego wzroku praktycznie całkowicie przejrzyste i nie pokrywa się nalotem. Szkło jest też odporne na działanie wilgoci, wysokiego ciśnienia, a także wysokich temperatur. Na jego korzyść przemawia również niska cena recyklingu, gdyż szklane pozostałości można łatwo stopić i przerobić na inne szklane elementy

Kolor szklanych opakowań a ich właściwości

Właściwości szklanych opakowań kosmetycznych zależą m.in. od ich koloru. Spróbujmy im się bliżej przyjrzeć:

  1. Szkło brązowe – powstaje po dodaniu do „czystego” szkła domieszek siarki, węgla oraz żelaza. Jego cechą charakterystyczną jest zdolność do tłumienia światła o bardzo szerokim spektrum długości, w tym promieniowania UV. Opakowania o tej barwie są też powszechnie uważane za bezpieczne, a produkty w nich zamknięte – za skuteczniejsze.

  2. Szkło zielone – dostępne w sprzedaży zielone butelki szklane są efektem dodania do szkła związków chromu, wobec czego przepuszczają światło podczerwone, widzialne oraz promieniowanie UV. Co prawda nie stanowią one istotnej zapory dla światła, ale za to mają bardzo interesujące właściwości dekoracyjne.

  3. Szkło niebieskie – powstaje po dodaniu do szkła smalty. Dzięki niej zyskuje czystą, a zarazem intensywną, niebieską barwę. Ciemne szkło niebieskie ogranicza oddziaływanie światła widzialnego, a także blokuje promienie UV. Stosuje się do ochrony kosmetyków oraz produktów farmaceutycznych.

  4. Szkło czarne – należy pamiętać, że z punktu widzenia producenta opakowania, ciemne szkło jest najlepsze dla kosmetyków. Blokuje ono światło widzialne oraz ultrafioletowe i przepuszcza jedynie promieniowanie podczerwone. Dzięki niemu w składzie produktów kosmetycznych może znajdować się mniej utrwalaczy i substancji konserwujących.

  5. Szkło fioletowe – jest dość rzadko spotykane, ale za to wykazuje ciekawe właściwości. Jego barwa absorbuje znaczną część promieni UVA i podczerwieni, zabezpieczając składniki o pochodzeniu organicznym. Dzięki temu zawarte w środku kosmetyki zachowują swoje właściwości przez znacznie dłuższy czas.

Na https://meping.pl/pl/contents/nowosci/zielone-butelki-szklane- można znaleźć pojemniki kosmetyczne w różnych barwach. Jest to hurtownia opakowań kosmetycznych, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Redakcja przyjaznadrogeria.pl