Sprawdzone sposoby na muszki owocówki

Muszki owocówki pojawiają się, gdy pozostawiamy na dłuższy czas owoce na blacie czy stole. Szybko namnażają się również w szklankach z niedopitym sokiem czy w odkręconych słoikach z resztkami dżemów i konfitur. Jeśli od razu nie podejmie się stosownych działań, to zaczną się namnażać w zastraszającym tempie. Warto zatem zapoznać się z kilkoma sprawdzonymi sposobami, które pomogą nam w pozbyciu się nieproszonych gości. Zamiennie muszki owocówki nazywamy meszkami i warto zaznaczyć, że nie są one podobne do zwykłych much. Na pierwszy rzut oka widać, że są dużo mniejsze, a ich żywotność jest bardzo krótka. Rozmnażają się niestety szybko, składając bardzo duże ilości jaj, generując nowe pokolenia w naszej kuchni.

Skąd one się właściwie biorą?

Zazwyczaj zwabiane zapachem bardzo dojrzałych owoców wlatują przez okno. Z tego powodu zmagamy się z nimi głównie w sezonie letnim, kiedy owoce pod wpływem ciepła szybciej dojrzewają, ale też mamy niemalże nieustannie otwarte okna. Konkretniej wabi je aromat octu owocowego. Nie są dla nas bezpieczne, bowiem zanieczyszczają pokarm. Warto poznać sposoby na muszki owocówki i szybko działać.

Jak zrobić domową pułapkę na muszki owocówki?

W internecie można znaleźć z pewnością wiele przepisów na wykonanie takiej pułapki. Można wskazać taki oto przykład skutecznej pułapki. Należy przygotować pokrojone owoce, skórki, miskę, folię spożywczą. Owoce wkładamy do miski, przykrywamy szczelnie folią spożywcza i robimy kilka nakłuć, przez które wlecą muszki, ale już nie będą mogły wydostać się na zewnątrz.

Ocet i płyn do naczyń – sprawdzone rozwiązanie

Rekomenduje się również przygotowanie mieszanki z octu jabłkowego (lub innego octu owocowego/soku) i płynu do mycia naczyń. Mieszanka wlana do słoika powinna stanąć na parapecie lub blacie w kuchni. Muszki będą wpadać w tę pułapkę.

Zastosowanie aromatycznych zapachów

Muszki owocówki nie tolerują niektórych zapachów. Zapalenie świecy przykładowo o aromacie mięty czy lawendy może je skutecznie odstraszyć. To zapachy bardzo intensywne i drażniące.

Zastosowanie ciepłego powietrza oraz odkurzacza

Niektórzy nie wiedząc jak szybko pozbyć się chmary muszek nad owocami, włączają suszarkę i kierują w stronę muszek powiew gorącego powietrza. Wysoka temperatura powoduje ich śmierć. Niektórzy stosują odkurzacz, i płaską zassawką wciągają muszki do jego wnętrza.

Produkty dostępne w sklepach

Można zdecydować się tez na dedykowane gotowe rozwiązania, takie jak lepy, spray’e czy elektryczne odstraszacze. Chemiczne środki są dostępne w sklepach i wykazują skuteczność. Ich działanie polega również na wabieniu, a następnie utylizacji. Lepy można rozmieścić w mieszkaniu, w różnych miejscach, są niedrogie a skuteczne.

Najlepszy sposób – porządek!

Najbardziej sprawdzonym sposobem jest zachowanie czystości w domu, niepozostawianie owoców ani ich resztek na zewnątrz oraz regularne wynoszenie śmieci. Nasze zlewozmywaki powinny być zadbane i wyczyszczone. Kluczowe jest utrzymywanie porządku w strefie zmywania. Można stosować siatki na okna.

Redakcja przyjaznadrogeria.pl