Czy warto suplementować dietę jodem aktywnym?

Jod uważany jest za jeden z najważniejszych dla organizmu pierwiastków, bez którego nie jest on w stanie prawidłowo funkcjonować. Warto pamiętać przy tym o tym, że zarówno jego nadmiar, jak i niedobór mogą być szkodliwe. W związku z tym, czy suplementacja diety jodem to dobry pomysł?

Podstawowe informacje o jodzie

Jod naturalny jest śladowym pierwiastkiem dostępnym w niektórych produktach spożywczych, części rodzajów soli czy w suplementach diety.

Jod to bardzo ważny składnik hormonów tarczycy, czyli tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3), o które należy dbać, ponieważ odpowiadają one za istotne relacje biochemiczne takie jak synteza białek czy aktywność enzymatyczna (są to krytyczne wyznaczniki aktywności metabolicznej). Dodatkowo bez odpowiedniej dawki jodu nie rozwinie się prawidłowo szkielet oraz ośrodkowy układ nerwowy u płodów i niemowląt.

Jod można czerpać z pożywienia lub stosować suplementy diety pod warunkiem jednak, ze w badaniach zostanie stwierdzone, że organizm zmaga się z niedoborem jodu.

Kiedy warto włączyć suplementacje jodem? Jakie ma to korzyści dla organizmu?

Jod aktywny to obowiązkowy składnik diety, o którego obecność w codziennym jadłospisie należy odpowiednio zadbać. Jeżeli jodu jest za mało w organizmie, niezbędna staje się jego suplementacja. Ponadto wielu specjalistów zaleca przyjmowanie tego pierwiastka także kobietom w ciąży (jod pozytywnie wpływa na rozwój płodu).

Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku suplementacji jodu rozpoczęcie przyjmowania odpowiednich preparatów musi być poprzedzona specjalistyczną diagnostyką.

Dlaczego jod jest ważny dla zdrowia?

Istnieje wiele korzyści związanych z dostarczaniem organizmowi jody, dlatego, gdy w badaniach zostanie stwierdzony jego niedobór, należy jak najszybciej rozpocząć uzupełnianie braków.

Naturalny jod pozywanie wpływa na metabolizm organizmu, między innymi poprzez wsparcie w wytwarzaniu hormonów, mających bezpośredni wpływ na aktywność metaboliczną organizmu. Odpowiednia ilość jodu nie tylko poprawia wchłanianie pokarmu, ale również sprawia, że łatwiej się przemienia on w energię.

Jod wpływa nie tylko na prawidłowe funkcjonowania tarczycy (między innymi zapobiega niedoczynności), ale również układu rozrodczego. Warto przy tym widzieć, że w naturalny sposób narządy rozrodcze rosną i dojrzewają właśnie pod wpływem tego pierwiastka. Dodatkowym atutem regularnej suplementacji diety jodem jest widoczny wzrost odporności. Specjaliści twierdzą, że utrzymywanie jodu na stałym poziomie w organizmie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Materiał zewnętrzny

Redakcja przyjaznadrogeria.pl