Perfumy jako sposób na przywoływanie wspomnień

Zmysł węchu

Nasze wspomnienia, to głównie zapachy: zapach świeżego chleba u babci na wsi, morskiej bryzy z gorącej Majorki, czy nowo narodzonego dziecka. Nic i nikt nie pachnie tak samo, bo każdy z nas ma inny tryb i tempo życia czy chociażby temperament. Warto mieć w swojej kolekcji perfumy, które będą nas charakteryzowały, ponieważ są niczym druga skóra. Odzwierciedlać będą nasz styl, wyróżnią wśród tłumu, zafascynują, czy po prostu poprawią nastrój. Trzeba wybierać je rozważnie, bo ile osób tyle preferencji i zapach, który dla jednego będzie idealny, drugiemu może wydać się zbyt mocny, mdły czy nawet odrzucający. Innych nut zapachowych użyjemy na wieczorne wyjście, randkę, a innych do pracy czy na spacer.

Nuty zapachowe

Cechą wspólną wszystkich perfum, są 3 podstawowe nuty zapachowe:

  • nuta serca – kwiatowe i korzenne nuty, spajające całość i nadające wyrazistości; uwalniają się po około 2 godzinach od aplikacji;
  • nuta głowy – wyczuwalna jest natychmiast, nawet zaraz po otwarciu flakonu; bardzo świeże i lekkie nuty; pozostają na skórze do godziny;
  • nuta głębi – to właśnie ona decyduje o końcowym charakterze kompozycji; to nuty głównie korzenne, waniliowe, piżmowe o dużej trwałości.

Brak nut głębi lub przypadkowo dobrane sprawią, że możemy zapomnieć o trwałości perfum przez cały dzień. W całym procesie tworzenia danego zapachu, to właśnie te nuty komponuje się ja jako pierwsze.

Klasyfikacja zapachów

A co łączy wszystkie perfumy? Łączy je fakt, że każdy flakon, to mieszanka roztworu alkoholowego i substancji zapachowych w różnych proporcjach. I to właśnie ilość olejków zapachowych, stanowi kryterium jakości, trwałości i oczywiście ceny.

  1. Perfumy P (parfum) – to produkt szlachetny, ze względu na największą ilość olejków zapachowych, bo aż 20-40%; stężenie alkoholu – 96 vol. Bardzo esencjonalne, a co za tym idzie wydajne, wystarczy kilka kropli, by cały dzień cieszyć się ich trwałością. W parze z jakością idzie ekskluzywne opakowanie i stosunkowo wysoka cena.
  2. Woda perfumowana EDP (eau de parfum; EDP) – mimo mniejszej zawartości olejków zapachowych – od 10 do 20%, są bardzo trwałe, a przy okazji tańsze od perfum. Stężenie alkoholu wynosi 80-90 vol. Większość zapachów na drogeryjnych półkach, to właśnie wody perfumowane.
  3. Woda toaletowa EDT (eau de toilette) – to kompozycja lżejsza, po którą możemy sięgać kilka razy w ciągu dnia, bez obawy, że zapach będzie zbyt intensywny i uciążliwy dla otoczenia. W składzie znajdziemy od 4 do 10% olejków zapachowych, a stężenie alkoholu: 60-85 vol. Woda perfumowana świetnie sprawdzi się zabrana do torebki i użyta w pracy lub szkole.
  4. Woda kolońska EDC (eau de Cologne) – kojarzy się głównie z męskimi zapachami, ale nie jest to regułą. Takie oznaczenie znaleźć możemy również na zapachach unisex. Woda kolońska posiada mniej olejków (3-5%), więc zapach jest bardzo delikatny, świeży i lekki, do użycia kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Z tego właśnie względu mają zwykle duże pojemności.
  5. Woda odświeżająca (eau fraîche) – ma zaledwie 1-3% olejków zapachowych, przy stężeniu alkoholu 70-80 vol. Służy przede wszystkim do odświeżenia skóry, a nie nadania jej trwałego zapachu. Świetnie sprawdzi się latem, w upalne dni.

Chcesz dowiedzieć się wiecej o rodzajach zapachów? Zajrzyj na https://perfumy.pl/Czym-rozni-sie-woda-perfumowana-od-toaletowej-blog-pol-1525440740.html

Test zapachu

Bardzo duży wpływ na trwałość perfum i uwalnianie ich aromatu, ma odczyn naszej skóry, Nawet ten sam zapach, na dwóch różnych osobach, czyli w różnym pH, może być całkowicie inny. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie perfum przed zakupem. Warto wybrać się do drogerii i spryskać strategiczne miejsca na naszym ciele: nadgarstek, skórę za uchem, zgięcia kolan i łokci. Krew krąży tam najmocniej, co zapewni komfort intensywnego zapachu przez cały dzień. W ciągu dnia łatwo zauważymy, jak zapach zachowuje się na naszej skórze i czy naprawdę długo się utrzyma. Nie wiadomo dlaczego, przyjęło się w drogeriach, że obok flakonów z perfumami znajdują się papierki jako testery. Bardzo przekłamują zapach i nie są żadnym wyznacznikiem trwałości ani nut zapachowych. Rzetelny test przeprowadzimy jedynie na własnej skórze.

Przyjemne zakupy

Dużym plusem dzisiejszych czasów, jest możliwość robienia zakupów online. Łatwo i szybko możemy wybrać ulubione produkty, bez konieczności stania w kolejkach i szukania miejsca parkingowego. Jest to po pierwsze, oszczędność czasu, ale też pieniędzy, bo w sieci można trafić na korzystne rabaty. Sklep internetowy perfumy.pl to gwarancja jakości i satysfakcji. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, bo szeroki wachlarz produktów premium znanych marek, naprawdę robi wrażenie. Karty podarunkowe, zestawy upominkowe, bestsellerowe zapachy perfum, także w wygodnej wersji mini, to tylko namiastka możliwości. Warto już dzisiaj uzupełnić swoją kolekcję zapachów lub zrobić prezent najbliższej osobie.

Redakcja przyjaznadrogeria.pl